Aktuality

Čistenie lesa a 1000 nových stromčkov vďaka DHL a ZSMH jar 2023

  1. apríla si každoročne pripomíname Deň Zeme. Začal sa oslavovať ešte v roku 1970, a vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Jeho cieľom je pripomenúť nám, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné. Preto je dôležité venovať pozornosť témam zameraným na ochranu životného prostredia, ba čo viac, vyvinúť spoločné úsilie a chrániť jej poklady pre ďalšie generácie.

Aj my v DHL si uvedomujeme potrebu aktívne sa zapojiť a zmierniť negatívne dopady modernej civilázie na našu planétu. Skupina DPDHL si už dávnejšie stanovila korporátny cieľ vysadiť 1 000 000 stromčekov ročne na celom svete. Za našu divíziu sa každoročne pridávame k tomuto poslaniu a prikladáme ruku k dielu. Preto sme opäť spojili sily s teamom projektu ZASAĎ STROM MAKE A HOME a vydali sa koncom apríla do lesa pri Novej Bani.

Nadšenie nám nechýbalo. Už počet prihlásených naznačoval, že o pracovité ruky a zábavu nebude núdza. Autobus postupne od skorého rána vyzdvihoval kolegov po prevádzkach v Bratislave, Senci, Gáni a Nitre. Ako býva dobrým zvykom u kolegov z bratislavskej prevádzky, v autobuse sme si dopriali bohaté raňajky v podobe domácich koláčikov, štrúdle, pagáčov, ale nechýbala ani klobáska, či slaninka. Tí čo chodia na akciu pravidelne vedia, že je dôležité nabrať sily.

O 10tej sme dorazili k jazeru Tajch, kde sme sa po krátkom zoznámení s lesníkmi a organizátormi presunuli do lesa na Drozdove, kde nás čakala výsadba nových stromčekov. Po krátkej inštruktáži sme sa rozdelili do dvojíc a pustili do práce. Tisíc sedeničiek malého buka sme umiestnili do zeme v strmom svahu v tažko dostupnom teréne.  Aby sa sadeničky čo najlepšie ujali, našu prácu kontrolovali lesníci, ktorí sa v budúcnosti o ne budú starať. Súčasťou plánu bolo aj vyčistiť danú lokalitu lesa od odpadkov. Človek by neveril, čo všetko sú ľudia schopní vyhodiť do prírody. Je smutné, že samotné čistenie nám dalo viac zabrať ako sadenie. Ale sme radi, že všetko, čo do lesa nepatrí, nakoniec skončilo v desiatkach igelitových vriec.

S dobrým pocitom sme sa nakoniec pobrali späť k táborisku, kde nás čakala najpríjemnejšia časť dňa. Po dobre odvedenej práci sme si zaslúžili oddych aj občerstvenie. Vďaka teamu ZSMH má táto akcia úplne iný rozmer ako ostatné. Veď kde inde vám pripravia ohnisko, špekačky a ešte k tomu zahrajú na gitare? Hladní sme sa vrhli na opečené dobroty, vychutnali aprílové slnečné lúče a poddali sa tónom známych slovenských aj českých táborákových hitov.

Bola to výborná akcia s neopakovateľnou atmosférou a skvelou zostavou kolegov. Poďakovanie patrí všetkým, čo sa prihlásili a obzvlášť ma teší perfektná organizácia celého dňa vďaka teamu ZSMH. Nepochybujem, že po tejto skúsenosti bude autobus na budúci rok obsadení na prasknutie. Často som dostávala otázku prečo ideme sadiť tak ďaleko od Bratislavy/Senca. Po tomto zážitku budem mať aspoň 10 nových tromfov v rukáve.

Diana Chovancová Stanková

DHL

 

FOTO z výsadby jar 2023 Nová Baňa