Aktuality

ZASAĎ STROM MAKE A HOME

ČAS PLYNIE A NAŠE STROMČEKY RASTÚ

OD PRVEJ VÝSADBY 29.4.2012 …

Zdá sa mi, že uplynulo len pár mesiacov od nášho prvého stretnutia s realizačným tímom. Na začiatku bola len výzva vytvoriť niečo, čo zanechá stopu v priestore a čase pre nás aj budúce generácie. Stretli sme sa rok pred prvou výsadbou s Michaelou, Matúšom, Marekom, Alex a Martinom, vytvorili dvojice a dali na papier prvé tri myšlienky. Zelenú dostali stromčeky… a tak to všetko začalo.

Počas roka sme vytvárali víziu, webovú stránku, preverovali čo všetko sadenie stromčekov obnáša, ako budú financované sadeničky, ochrana, dozor a ďalšia starostlivosť. Vytvárali sme zmluvné vzťahy s LESY SR a lesnými správami a TANAP-om, rozbehli rôzne formy podpory…

Aj napriek tomu, že to bola krásna čistá nezištná a zmysluplná myšlienka, stretávali sme sa aj s veľmi negatívnymi reakciami a prekážkami čo nás dosť zaskočilo. Negatívne komentáre na Facebooku od skupín, ktoré sa „hrajú na ochrancov prírody“ a vnímali nás ako konkurenciu , nedôvera oslovených v zmysle príďte, až keď vysadíte tisícky stromov, až po mediálny extrém „prídeme natočiť, keď budete stromy rúbať, nie sadiť“. Trvalo chvíľu, kým sme sa s tým dokázali vyrovnať a išli sme ďalej s jasnou myšlienkou sadiť stromy.

Naše stretnutia boli nabité tvorivou energiou, využívali sme princíp DC&K®, aby sme naplno využili potenciál našich silných stránok. Vytvorené nápady sme hneď prenášali do praxe a tak nás to posúvalo stále vpred. Chceli sme túto myšlienku aj ozvučiť a keď sme čítali text songu Milión stromov od Janka Majerčíka, mali sme doslova zimomriavky. Pri melódii, ktorú nám vytvoril Peter Cmorík sme si song Milión stromov navždy uložili v našich srdciach. Dnes nám pri každej výsadbe spieva a hrá našu hymnu Igor Moško, aby sa stromčekom viac darilo.

Stromčeky priateľstva, magnetky a BABY TREES boli formou zapojiť sa do projektu pre patrónov tých najmenších. Pribudla aj kniha ROZPRÁVKA O DÚHOVOM LESE, ktorou podporujeme výsadbu.

Po ročných prípravách prišlo konečne prvé sadenie. Vytvorili sme ustanovujúci slovenský rekord v počte 2 525 vysadených stromčekov v jeden deň na Hrebienku v Tatrách a na Novej Bani.

Odmenou bola aj nominácia spoločnosti Novartis – Ocenenie Anjelských myšlienok.

A odvtedy sadíme každý rok na jar a na jeseň spolu s vami, ktorým sa myšlienka vytvárať v prírode rovnováhu a zanechať zelenú stopu pre našu budúcnosť páči. Je vás veľa jednotlivcov aj firiem, zo Slovenska aj zo sveta a s mnohými spolupracujeme aj niekoľko rokov.

ZA VŠETKY STROMČEKY VÁM, KTORÍ STE SA O NE PRIČINILI, PATRÍ VRÚCNE  POĎAKOVANIE

S úctou

Viera G. Faith

mentor a realizátor projektu

PRIDAJTE SA K NÁM A ZASAĎME SPOLOČNE 1 000 000 STROMOV

JOIN THE TREES