Aktuality

SADENIE STROMČEKOV ZSMH jar 2022

Jarná výsadba stromčekov v projekte ZASAĎ STROM MAKE A HOME mala pre nás, tvorcov projektu, nádych nostalgie aj radosti zároveň. Je to totiž už desiaty rok výsadby na našom konte a o to viac nás teší, že myšlienka, ktorú sme zasadili pred desiatimi rokmi ustanovujúcim rekordom v počte zasadených stromčekov za jeden deň https://zasadstrom.eu/index.php/2012/04/29/rekord-v-sadeni-stromcekov-zaujal/, prežila. Napriek korone, vojne na Ukrajine a iným vplyvom, ktoré každého z nás za to obdobie potrápili a hlavne výrazne ovplyvnili celú ekonomiku. Preto enviromentálne projekty boli značne potlačené a nemohli sa naplno rozvíjať.

S jarnou výsadbou sme sa preto aj symbolicky vrátili do Novej Bane a 28-29.4.2022 sme vysadili  2 000 nových stromčekov v lokalite Viničný vrch a Kostivrch. O nové stromčeky sa postarali partneri DHL a LeitnerLeitner, s ktorými bola výsadba plná nádšenia a dobrej nálady, napriek náročnému terénu a namáhavej výsadbe. Rukávy si vyhrnuli veru aj všetci členovia nášho teamu. Odborný dozor, sadeničky duba a buka a všetko potrebné k výsadbe zabezpečili Mestské Lesy Nová Baňa, za čo ďakujeme lesníkom z daných obvodov aj pánovi Šmondrkovi, ktorý sa o všetko postaral.  Na úvodnom stretnutí nechýbali ani slová poďakovania od primátora mesta Nová Baňa Branislava Jaďuďa. Výsadbu sme zahájili našou hymnou Milion stromov v podaní Igora Moška.

V lokalite TRI STUDNIČKY sme o týždeň neskôr 6.5.2022  vysadili 1 333 nových stromčekov. Spoločne sa na tom podieľali naši dlhoroční partneri BROTHER Slovakia, Forest Lighter a CLEAN ADVANTAGE. Novinkou boli stromčeky od spoločnosť IWATT. Kedže nám neprialo počasie, zapojili sme členku nášho teamu Petru a všetky deti, aby jógou s pozdravom slnku a zeme na chvíľu rozohnali mraky, čo sa aj podarilo. A mohli sme sa vydať chodníčkom do lesa, kde bolo treba zasadiť stromčeky. Najmladší účastník výsadby priletel s rodičmi až z Anglicka a usilovne sadil tiež. Spoločnosť Forest Lighter pôsobí práve tam a kedže pre svoju výrobu používa odpadové drevo, každoročne sadí stromčeky v Tatrách, aby zachovával rovnováhu. Také je poslanie projektu a tešia nás pôsoby, ktorými to jednotlivé firmy napĺňajú.

O tom, že projekt už dávno prekročil hranice Slovenska svedčí aj  japonský projekt Brother Earth https://www.brotherearth.com/e/environment/447/, kde sme tento rok získali prvé miesto medzi dvanástimi celosvetovými projektami s počtom 40 189 klikov. https://www.brotherearth.com/e/topics/476/. A stromčeky vysadili zamestnanci spoločnosti Brother Slovakia, s ktorými spolupracujeme už od roku 2015. Sú našim stálym a verným partnerom a na ich konte pribudlo cez štyritisíc nových stromčekov za ktoré im patrí naša vďaka.

Od roku 2018 podporuje nové stromčeky aj americká spoločnosť Clean Advantage, ktorá svojou filozofiu podporuje rôzne enviromentálne projekty po celom svete. Program Clean Advantage® automaticky vyrovnáva emisie skleníkových plynov (ekvivalentov oxidu uhličitého), pretože v rámci neho investuje do rôznorodých lokálnych aj globálnych projektov zameraných na obnovu lesa https://cleanadvantage.eu/sk/projekty/. Teší nás, že ZASAĎ STROM MAKE A HOME je jedným z nich a nové stromčeky vyrastajú práve u nás.

Vďaka patrí taktiež lesníkom z  Ochranného obvodu Podbanské  Ing. Mariánovi Juríkovi a Ivanovi Stanzelovi za prípravu sadeníc, výsadbu aj odborné rady. Všetkým stromčekom prajeme veľa vlahy a dobrý úchyt, nech nám z nich vyrastie krásny les.

Team ZSMH

FOTO z výsadby jar 2022