Aktuality

VYSOKÉ TATRY: Slovensko má ustanovujúci rekord v sadení stromčekov

29.04.2012

 

30.04.2012 14:32:03, Domáci, tlač
V nedeľu pribudlo na Slovensku 2 525 stromčekov, väčšina z nich vo Vysokých Tatrách. Ide o ustanovujúci slovenský rekord za najväčší počet zasadených stromov za jeden deň na rôznych miestach Slovenska.
POPRAD 30. apríla (SITA) – Slovensko má nový rekord. Tentoraz v najväčšom počte zasadených stromov za jeden deň na rôznych miestach Slovenska. Sadenie stromčekov odštartovalo v nedeľu ráno v lokalite pod Hrebienkom vo Vysokých Tatrách, v poraste poškodenom víchricou z roku 2004. Pre tento rekord pripravili lesníci 2 425 kusov sadeníc – smreka obyčajného 1 152 kusov, borovice lesnej 352 kusov a smrekovca opadavého 921 kusov. Tento počet vyšiel z projektu Zasaď strom – Make a home, v rámci ktorého si obyvatelia a firmy na Slovensku „kúpili“ stromčeky. Do sadenia stromčekov sa zapojili brigádnici a dobrovoľníci a organizátori z Delfín Teamu Prešov. Na sadenie stromčekov dohliadali pracovníci Štátnych lesov Tatranského národného parku a zástupcovia Knihy slovenských rekordov. Pod Hrebienkom sa podarilo dopoludnia zasadiť na ploche 1,2 hektára všetkých 2 425 pripravených stromčekov. Na poludnie zavítali medzi účastníkov akcie aj autor hudby projektovej piesne Milión stromov Peter Cmorík a spoluautor projektu Martin Nikodým. Obaja sa zapojili aj do sadenia stromčekov.
   Po vysadení stromčekov vo Vysokých Tatrách sa organizátori presunuli do Novej Bane, mesta, ktoré sa ako druhé zapojilo do tohto projektu. V časti Tajch, pri malom amfiteátri, pripravili na sadenie 100 okrasných tují. Po sadení sa uskutočnilo vyhodnotenie rekordu, ktorým je najväčší počet zasadených stromov za jeden deň na rôznych miestach Slovenska. Prešovskí organizátori si od komisára Knihy slovenských rekordov prevzali certifikát za ustanovujúci slovenský rekord s počtom 2 525 kusov zasadených stromčekov. Ich cieľom je v tomto projekte pokračovať ďalej a dopracovať sa k číslu jeden milión zasadených stromov a do akcie zapojiť čo najväčší počet miest na Slovensku. Agentúru SITA informoval Igor Svitok zo Slovenskej knihy rekordov.